Przeżywamy już ostatni tydzień roku liturgicznego. Przed nami I Niedziela Adwentu. W związku z tym dzieci, młodzież i wszystkich parafian zapraszamy do przygotowywania wieńców adwentowych. Zdjęcie wykonanych prac prosimy umieścić w komentarzu wiadomości, która pojawi się na parafialnym Facebooku, wieczorem 27 listopada. Osoby, które nie mają swoich kont mogą przesłać zdjęcie na adres farakazimierz@gmail.com

Zwyczaj przygotowania wieńca adwentowego jest jedną z młodszych tradycji. Pojawił się w Niemczech we wspólnotach protestanckich w połowie XIX wieku. Szybko został przyjęty także w Kościele katolickim, a po II wojnie światowej trafił do Polski.

Tradycyjnie w wieńcu umieszczone są cztery świece, które symbolizują cztery niedziele liturgicznego okresu oczekiwania. Są one także symbolem światła, zstępującego na świat, które w pełni zajaśniało w narodzinach Jezusa Chrystusa, w noc Bożego Narodzenia. Zapalane kolejno, w prosty sposób ułatwiają wchodzącym do kościoła wiernym orientację, która niedziela adwentu jest aktualnie obchodzona i przypominają o konieczności przygotowania się do Bożego Narodzenia przez pokutę i nawrócenie. Oprócz symboliki światła, w adwentowym wieńcu wybrzmiewa również symbolika związana z nadzieją i życiem. Wskazuje na to zieleń gałązek (najczęściej z drzewa iglastego). W tradycyjnej formie wieniec przyjmuje także kształt okręgu. Kształt ten nawiązuje do okręgu Ziemi, ale prowadzi ku wieczności oraz doskonałemu Boga, który uniża się, zstępując na ziemię, aby stać się człowiekiem, by pokonać grzech i śmierć.