Koniec roku liturgicznego przybliża nas do pierwszej niedzieli Adwentu. Wtedy to w naszych kościołach i domach, pojawiają się wieńce adwentowe.
Zachęcamy wszystkich do przygotowania w swoim domu wieńca adwentowego. Niech w tym czasie pandemii będzie on kolejnym znakiem obecnym w naszych domach, który pomoże nam przygotować się do świąt Bożego Narodzenia oraz zawierzyć się Bogu i z nadzieją spojrzeć na wszystkie dni, które przed nami.
Zachęcamy wszystkich, aby podzielić się z nami owocem swojej pracy poprzez dodanie zdjęcia w komentarzu do wiadomości, która pojawi się w I niedzielę adwentu na naszym profilu na Facebooku lub poprzez przesłanie zdjęcia, do soboty 28 listopada, na adres farakazimierz@gmail.com

Zwyczaj przygotowania wieńca adwentowego nie należy do najstarszych. Pojawił się bowiem dopiero w połowie XIX wieku, w Niemczech, w tradycji protestanckiej. Szybko został przyjęty także w Kościele katolickim. Po roku 1945 trafił też do Polski.
Tradycyjnie w wieńcu umieszczone są cztery świece, które symbolizują cztery niedziele liturgicznego okresu oczekiwania. Są one także symbolem światła, zstępującego na świat, które w pełni zajaśniało w narodzinach Jezusa Chrystusa, w noc Bożego Narodzenia. Zapalane kolejno, w prosty sposób ułatwiają wchodzącym do kościoła wiernym orientację, która niedziela adwentu jest aktualnie obchodzona i przypominają o konieczności przygotowania się do Bożego Narodzenia przez pokutę i nawrócenie. Oprócz symboliki światła, w adwentowym wieńcu wybrzmiewa również symbolika związana z nadzieją i życiem. Wskazuje na to zieleń gałązek (najczęściej z drzewa iglastego). W tradycyjnej formie wieniec przyjmuje także kształt okręgu. Kształt ten nawiązuje do okręgu Ziemi, ale prowadzi ku wieczności oraz doskonałemu Boga, który uniża się, zstępując na ziemię.