Uroczystość Bożego Ciała powstała w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności eucharystycznej. Do jej wprowadzenia przyczyniła się zakonnica, bł. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji Liege w Belgii. W 1208 r. Julianna miała wizję – zobaczyła w niej księżyc w pełni, na którym była ciemna plama. Później Chrystus objawił jej, że ta plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii. W 1240 r. biskup Liege – Robert wydał dekret ustanawiający to święto w swojej diecezji w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Później miało być obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus de hoc mundo ustanowił święto Bożego Ciała w celu uczczenia Jezusa obecnego w Eucharystii.
Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy zbudowanych na trasie powstała nieco później niż samo święto. Za pierwszą procesję Bożego Ciała uznaje się przeniesienie relikwii cudu eucharystycznego z 1263 roku, z Bolseny do Orvieto we Włoszech. Pierwsze wzmianki liturgiczne pochodzą z Niemiec, z Kolonii – XIV wiek.
W centrum świętowania Uroczystości Bożego Ciała pozostaje zawsze Chrystus – ukryty w małym kawałku chleba – który chce być przez nas przyjęty i zaproszony do naszego życia.
Poniżej kilka zdjęć z tegorocznej uroczystości.