Boże Ciało
Dzisiaj przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana także Bożym Ciałem. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać wiele wieków zanim zewnętrzne oznaki tego kultu zostały ostatecznie potwierdzone. Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. U progu tego stulecia – na Soborze Laterańskim IV w 1215 roku – przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina, w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości takich jak smak, wygląd, forma, itp. Wraz z ogłoszeniem dogmatu, wzrosło zainteresowanie kultem Eucharystii, która przestawała być jedynie elementem liturgii, lecz coraz mocniej postrzegana była jako dowód na trwałą obecność Chrystusa na Ziemi.
Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją, dopiero kilkanaście lat później, w 1245 roku, św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.
Do ostatecznego uznania święta Bożego Ciała przyczynił się cud eucharystyczny, jaki miał miejsce w Bolsenie w środkowych Włoszech, w 1263 roku. W czasie jednej z Mszy św., podczas przeistoczenia, odprawiający kapłan zauważyć miał, że z konsekrowanej hostii zaczynały spadać krople krwi. Poplamiona krwią chusta została przesłana papieżowi, który w tym czasie przebywał w Orvieto w Umbrii. Urban IV umieścił relikwię w tutejszej katedrze, a pod wpływem fascynacji cudem rozpoczął aktywne starania, których celem miało być ustanowienia święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ułożenie liturgii i tekstów odczytywanych w czasie święta, papież zlecić miał samemu św. Tomaszowi z Akwinu, który na tę okazję stworzył m.in. jeden z najpiękniejszych hymnów kościelnych Pange lingua – Sław języku taejmnicę.
W tradycję świętowania Bożego Ciała wpisana jest procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Przy każdym odczytywany jest fragment Ewangelii tematycznie związanej z Eucharystią. Sama procesja jest wprowadzeniem Jezusa do naszego życia publicznego oraz publicznym wyznaniem wiary.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tegorocznych uroczystości.