„Jan Paweł II o którym mi opowiadano” – Wspomnienie o mojej prababci…
Karol Wojtyła – Ojciec Święty Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Także tego dnia, w Kazimierzu Dolnym urodziła się moja prababcia Feliksa Pielak (z domu Szymczyk). To babcia mojego taty Rafała i mama mojej babci Bogumiły.
Prababcia Fela odczuła wielkość życia i nauczania Jana Pawła II w sposób szczególny. Podobnie, jak Karol Wojtyła, bardzo wcześnie straciła swoją mamę. Była wtedy kilkuletnią dziewczynką. Po śmierci mamy, małą Felę i Jej rodzeństwo wychowywał tata. Lata młodości prababci, podobnie jak lata młodości Ojca Świętego, przypadły na okres II wojny światowej. Był to dla Nich czas niezwykle trudnych doświadczeń życiowych.
Prababcia Fela zawsze wspominała Ojca Świętego w swojej modlitwie. Często podkreślała, że urodziła się tego samego dnia, miesiąca i roku, co Ojciec Święty Jan Paweł II. Z tego powodu czuła się niezwykle wyróżniona i była bardzo dumna. Opowiadała, że Ojciec Święty czuwa nad Nią i nad naszą całą Rodziną. Nad łóżkiem prababci wisiał portret Jana Pawła II. Kiedy 15 lat temu, w dniu 2 kwietnia 2005 r. odszedł papież Jan Paweł II, moja prababcia Fela bardzo przeżywała Jego śmierć. W tym samym miesiącu i roku, w którym zmarł papież, ja się urodziłam.
Prababcia Fela całe swoje życie spędziła w Kazimierzu Dolnym. Tutaj zmarła w wieku 90 lat, w dniu 24.01.2010 roku. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Kazimierzu. Prababcia zmarła kilka dni po narodzinach mojej młodszej siostry Agatki. Ja miałam wtedy 5 lat. Od urodzenia mieszkam w domu, zbudowanym obok domu prababci Feli. W miejscu, gdzie spędziła swoją młodość, tutaj pracowała i razem ze swoim mężem – moim pradziadkiem Julianem Pielakiem, wychowywała dzieci i wnuki. W styczniu minęła 10 rocznica śmierci prababci, a 18 maja tego roku tak, jak Ojciec Święty, obchodziłaby swoje ziemskie setne urodziny. Jest to także dzień imienin mojej prababci.
Z okazji 100-lecia urodzin Karola Wojtyły, rok 2020 ogłoszony został Rokiem Świętego Jana Pawła II. Również w tym samym roku przyjmę sakrament bierzmowania. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz wspólnej daty urodzin Ojca Świętego i mojej prababci, jako patrona do sakramentu bierzmowania, wybrałam właśnie prababcię Feliksę. Feliksa – to imię pochodzenia łacińskiego (łac. felix– łaskawy, szczęśliwy), jest żeńskim odpowiednikiem imienia Feliks. Święty Feliks z Cantalice we Włoszech (1515-1587) jest patronem dzieci, kobiet w stanie błogosławionym oraz bezdzietnych małżeństw. Jest także patronem Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Kościół wspomina go właśnie 18 maja. Tego dnia ja wspominam Ojca Świętego Jana Pawła II i moją prababcię Feliksę. Tylko bardzo żałuję, że znałam Ją tak krótko…
Anna Szebska, klasa VIII
Zdjęcia pochodzą z naszego albumu rodzinnego.
Moja prababcia Feliksa Pielak (18.05.1920 r. – 24.01.2010 r.) | |
Zdjęcie wykonane w dniu 7.08.2005 r. po uroczystości mojego Chrztu Od prawej: prababcia Fela, babcia Bogusia i ja z tatą |
|
Śp. Feliksa Pielak – moja prababcia. |