Mroźna sobota 17 listopada, dla członków Liturgicznej Służby Ołtarza, upłynęła w gorącej atmosferze wspólnego wyjazdu. W związku z niedawną 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę wyjazd zawierał wiele elementów patriotycznych i obejmował wybrane miejsca południowego Podlasia.

Wspólne poznawanie historii rozpoczęła wizyta w sanktuarium Matki Bożej Gułowskiej, Patronki Żołnierzy Września. Ministranci i lektorzy, wraz z ks. Karolem, mieli okazję zapoznać się z historią karmelitańskiej świątyni oraz poznać przebieg ostatniej wielkiej bitwy kampanii wrześniowej z 1939 r., zwanej Bitwą pod Kockiem. Dalsza część podróży obejmowała przejazd  przez teren innej bitwy, tym razem z czasów powstania listopadowego – Bitwy pod Iganiami z 10 kwietnia 1831 r.

Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, świętującym 100. rocznicę swego istnienia, w którym, oprócz cennych dzieł sakralnych, znajduje się jeden z najwartościowszych obrazów w Polsce – Ekstaza św. Franciszka autorstwa El Greca. W związku z jubileuszem muzeum zorganizowana została także wystawa czasowa sześciu innych dzieł hiszpańskiego mistrza czasów baroku. Pobyt w muzeum był okazją nie tylko do obcowania ze sztuką, ale także do zrozumienia jej przesłania i odkrywania ukrytych symboli w niej zapisanych.

W trakcie wyjazdu nie mogło zabraknąć elementu rekreacyjnego, jakim był wspólny pobyt w Parku Wodnym w Siedlcach.