…powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej (Breviarium fidei VI, 105)

 

Prawda o Wniebowzięciu Matki Bożej stanowi jeden z dogmatów naszej wiary. Dogmat, ogłoszony przez papieża Piusa XII dopiero  1 listopada 1950 r., odwołuje się jednak do głębokiego przekonania wiernych i Tradycji Kościoła, które głoszone było od początku chrześcijaństwa. W Polsce dzisiejsza uroczystość nazywana jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Katolicy wierzą, że zioła pobłogosławione w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

Jednocześnie dzień 15 sierpnia jest świętem Wojska Polskiego, upamiętniającym Bitwę Warszawską z 1920 r., zwaną także Cudem nad Wisłą. Uważana za 18-tą przełomową bitwę w dziejach świata była kluczowa dla utrzymania odzyskanej przez Polskę, zaledwie dwa lata wcześniej, niepodległości. Oprócz zdolności taktycznych marszałka Piłsudskiego, gen. Rozwadowskiego i innych oficerów Wojska Polskiego wielki wkład w zwycięstwo miał Kościół katolicki. Kard. Kakowski, arcybiskup warszawski, zarządził nowennę począwszy od 6 sierpnia, która miała zakończyć się dokładnie 15 sierpnia. O ocalenie od nawały bolszewickiej modliła się cała Warszawa, a wymownym tego świadectwem są wypowiedzi wielu zagranicznych osób przebywających w tamtych dniach w stolicy m.in. francuskiego generała Maxime Weyganda oraz nuncjusza apostolskiego kard. Achille Rattiego (późniejszego papieża Piusa XI), który jako jeden z nielicznych dyplomatów pozostał w stolicy. Za Polskę błagał również papież Benedykt XV, a na Jasnej Górze prymas Polski, kard. Edmund Dalbor, oddał kraj Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej.

Na pamiątkę tych wydarzeń, w naszej farze, sprawowana była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem o. Bernarda. Po niej nastąpił przemarsz przez rynek, modlitwa i złożenie kwiatów przy miejscu pamięci.