W dniach 14-20 lipca członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza z naszej parafii uczestniczyli w obozie rekreacyjno-formacyjnym w Zawoi, w masywie Babiej Góry. Tygodniowy pobyt był okazją do pogłębienia wzajemnych relacji oraz poznania pięknych zakątków Polski. Duchowym przewodnikiem wyjazdu był św. Jan Paweł II, ponieważ praktycznie wszystkie odwiedzane miejsca związane były z jego osobą. Ważnym punktem każdego dnia była wspólna Eucharystia, która dodatkowo stanowiła okazję do ćwiczenia poszczególnych posług ministranckich oraz lektorskich.

W poniedziałek, 15 lipca, ministranci udali się do Wadowic. Zwiedzili Muzeum – Dom Rodzinny św. Jana Pawła II, które prezentuje postać Papieża Polaka od jego narodzin, aż do śmierci. Ważną częścią ekspozycji są autentyczne pomieszczenia, w których mieszkał młody Karol Wojtyła. Następnie wszyscy udali się do pobliskiej bazyliki Ofiarowania NMP, gdzie św. Jan Paweł II otrzymał sakrament chrztu. Tam sprawowana była wspólna Eucharystia. Po niej wszyscy udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie po obiedzie przeszli Dróżkami Pana Jezusa, rozważając przy tym ostatnie wydarzenia Męki Pańskiej. Dzień zakończył krótki pobyt w klasztorze oo. karmelitów w Wadowicach.

Wtorek rozpoczął się od krótkiej wizyty w klasztorze oo. kamedułów na Krakowskich Bielanach. Tam ministranci zapoznali się z surową regułą monastyczną. Następne udali się do Tyńca, gdzie w opactwie benedyktynów, po zwiedzeniu klasztoru, została przeprowadzona lekcja muzealna, odkrywająca tajniki funkcjonowania średniowiecznego skryptorium. Po zajęciach, klasztornym obiedzie oraz mszy św., ministranci rozpoczęli spływ kajakowy po Wiśle, który dostarczył mocy wrażeń oraz domagał się współpracy kajakarskich dwójek. Dzień zakończyło wspólne ognisko.

Środa przebiegła pod znakiem wyprawy na Babią Górę (1725 m n.p.m.). Po spokojnym i stosunkowo płaskim przejściu do schroniska, rozpoczęło się wspinanie jednym z najpiękniejszych polskich szlaków ­– Percią Akademików. Widokowa trasa wymagała wielkiej uwagi, a zastosowane ubezpieczenia, w postaci klamer i łańcuchów, podnosiły we wszystkich uczestnikach poziom adrenaliny. Na szczycie wiatr uniemożliwił dłuższy postój i po spożyciu prowiantu, wszyscy udali się, innym już szlakiem, w drogę powrotną. W czasie jednego z postojów została odprawiona Msza św.

W czwartek, 18 lipca, ministranci wjechali na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), skąd podziwiali widoki na Beskid Żywiecki i Śląski. Strome zejście doprowadziło wszystkich do Buczkowic. Następnym punktem programu była wizyta w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, gdzie podczas specjalnego pokazu, wszyscy zapoznali się z procesem powstawania animowanych bajek, znanych nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Dzień zakończył się wizytą i mszą św. w sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie.

Piątkowe wyprawy obejmowały najbliższą okolicę Zawoi. Przedpołudniowy szlak wiódł przez szczyty: Jaworówkę (789 m n.p.m.), Solnisko (883 m n.p.m.) i Kiczorę (905 m n.p.m.) do przełęczy Przysłop (661 m n.p.m.) do Beskidzkiego Raju – nowoczesnego hotelu z 25 metrową wieżą widokową. Po popołudniowej Eucharystii ministranci udali się do Wodospadu na Mosornym Potoku. Zaledwie 8 metrowy wodospad jest jednym z najpiękniejszych w Beskidach, ponieważ składa się z czterech charakterystycznych pięter, ukazujących zrębowe skały.

Sobota, 20 lipca, była ostatnim dniem wspólnego wyjazdu, który zakończyła wizyta w dwóch krakowskich sanktuariach – Centrum św. Jana Pawła II i Nie lękajcie się oraz w Bazylice Bożego Miłosierdzia. Wspólna Eucharystia, modlitwa oraz panorama Krakowa z wieży Centrum.

Wyjazd pozostawił we wszystkich uczestnikach moc wrażeń i wiele wspaniałych wspomnień. Niewielka galeria może być tego potwierdzeniem. Zachęcamy do jej obejrzenia!