Prawda o chwalebnym Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem jest znana w Kościele i czczona od najdawniejszych wieków. Przeświadczenie o tym, że ciało Matki Bożej nie mogło podlegać rozkładowi, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych ludzi, podległych skutkom grzechu pierworodnego, wyrażone zostało w ciągu historii Kościoła w wielu świadectwach, wzmiankach i śladach.Publicznie dogmat ten sformułował i ogłosił dopiero papież Pius XII w 1950 roku.

15 sierpnia w naszej ojczyźnie jest także dniem Wojska Polskiego, ustanowionym na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej cudem nad Wisłą  i uznawanej za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Mszy św. w intencji ojczyzny w tym dniu przewodniczył ks. Jan Pietruszka, a słowo Boże wygłosił ks. Jacek Krzemień, ze wspólnoty Chleb Życia. Po Eucharystii, przy pomniku marszałka Piłsudskiego, miały miejsce uroczystości miejskie.